روش های برق انداختن فرش در منزل

روش های برق انداختن فرش در منزل

برق انداختن فرش در واقع اقداماتی جهت تمیز کردن فرش است بطوری که شفافیت و درخشندگی و وضوح رنگ های قالی مانند روز اولی شود که آن را خریداری کرده اید.

به توصیه کارشناسان قالیشویی چند روش زیر توصیه میگردد:

ضمن اینکه توصیه میگردد قالیشویی فرش ها به روش های مردن با دستگاه های مکانیزه در افرا، فرش ها برق انداخته میشود ولی روش های خانگی که به فرش شما آسیبی نزند را در این مقاله با هم میخوانیم.

ابتدا به چند روش آسان و موثر برق انداختن فرش در منزل اشاره می کنیم:

 •  تجمع گرد و خاک بر روی فرش و نفوذ در الیاف سبب کدر شدن رنگ و افت زیبایی فرش می‌شود از این رو جارو کشیدن مرتب فرش پیشنهاد می شود زیرا علاوه بر حفظ تمیزی ظاهر و زیبایی آن نیز حفظ می شود.
 • در صورت وجود هرگونه لکه اعم از رنگ، آدامس (پاک کردن لکه آدامس از فرش)، روغن، چای و قهوه، لکه خون، آبمیوه و… نسبت به زدودن لکه ها با توجه به انواع روش های لکه گیری هر چه سریعتر اقدام کنید زیرا با گذشت زمان لکه به بافت و رنگ فرش آسیب می رساند.گاهی پس از حذف لکه آن قسمت از فرش روشن تر به نظر می رسد در این صورت سطح فرش را توسط پارچه ای مرطوب شستشو دهید.ترکیب آب ولرم، سرکه سفید و جوش شیرین برای اکثر لکه ها جواب می دهد.
 • لکه بر های شیمیایی نیز چنانچه طبق دستورالعمل و اصولی استفاده گردند صد در صد موثر میباشند.
 •  توسط یک برس دستی گرد و خاک و پرز های اضافی نشسته بر روی لبه های فرش را تمیز کنید.
 •  چنانچه قصد برق انداختن فرش با شامپو فرش را دارید پیش از این اقدام فرش را خوب جارو بکشید البته ترکیب آب، شامپو فرش و شامپو تخم مرغی ساده نیز فوق العاده است و بدین منظور تمام سطح فرش را یک دست شامپو بزنید و پس از اتمام کار باقیمانده مواد را با یک پارچه تمیز از روی فرش جمع آوری کنید تا فرش خشک شود.

محلول های مورد نیاز برای برق انداختن فرش

برخی شیوه های رایج و بسیار موثر در ساخت محلول های خانگی جهت برق انداختن فرش در منزل:

 • جوش شیرین: جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید و روی فرش اسپری نمایید و بگذارید چند ساعت بماند سپس روی فرش را جاروبرقی بکشید این محلول بسیار مفید جهت برق انداختن فرش دستباف می باشد.

محلول جوش شیرین برای برق انداختن فرش

 • محلول آب گرم و صابون مایع: توسط یک پارچه نخی تمیز فرش را با محلول آب گرم و صابون مایع شستشو داده و بعد یک حوله خشک را بر روی سطح فرش بکشید.
 • محلول صابون، آب گرم و سرکه: با ترکیب یک قاشق صابون در مقداری آب گرم و اضافه کردن یک چهارم قاشق چای خوری سرکه به آن یک محلول فوق العاده قوی جهت برق انداختن فرش دستباف و ماشینی بدون شستشو آماده کنید.
 • برف: برف به دلیل آمونیاک موجود در آن یک ترکیب مناسب جهت برق انداختن فرش بدون شستن است که گرد و غبار فرش دستباف را کاملا از بین میبرد.
 • لکه بری لکه آبمیوه و برق انداختن فرش توسط خمیر دندان: خمیردندان فاقد سفید کننده را بر روی یک مسواک بزنید و بر روی لکه آبمیوه بکشید.
 • لکه بری لکه خون: ابتدا روی لکه مقداری آب ریخته تا خون از فرش بیرون بیاید و بعد توسط حوله و یا دستمال نخی تمیز آب اضافی فرش را بگیرید.
 • لکه بری لکه جوهر: کمی شیر را با پودر ذرت ترکیب کنید تا حالت خمیری پیدا کند و توسط یک مسواک خمیر را روی لکه جوهر به آرامی بکشید و پس از اینکه خمیر خشک شد آن را بتراشید در این صورت لکه از بین می‌رود و فرش شما براق و تمیز خواهد شد.

برق انداختن فرش با روش های خانگی

چند روش دیگر برای برق انداختن

چند روش دیگر برق انداختن فرش چنانچه پس از شستن فرش با شامپو نتیجه دلخواه را حاصل نکردید:

جوش شیرین را روی فرش ریخته و یک ساعت باقی بماند سپس فرش را جارو بکشید.

ترکیب مقدار زیادی نشاسته ذرت به همراه نمک را روی فرش بپاشید و پس از یک ساعت توسط جاروبرقی فرش را تمیز کنید.

ترکیب آب و سرکه را توسط اسفنج به آرامی روی فرش بکشید تا کمی مرطوب گردد و پس از خشک شدن ترکیب جوش شیرین و نشاسته ذرت را توسط یک برس روی فرش بکشید و پس از یک ساعت مواد را با جاروبرقی جمع آوری نمایید و در آخر با یک پارچه خیس تمامی قسمت های قالی را تمیز کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.