خدمات شیرازه دوزی قالی

خدمات شیرازه دوزی قالی

شیرازه فرش چیست؟

کلمه شیرازه در فرهنگ لغت دهخدا به معنی نوعی دوختن و بهم پیوستن اوراق کتاب، دفتر یا رساله با ابریشم و جز آن از دو سو می باشد. در صنعت قالیبافی، به نوارهایی که در دو طرف طولی فرش از بالا تا پایین قرار دارند کنار پیچ یا شیرازه فرش و یا لبه فرش می گویند. در فرش های قدیمی به خصوص فرش های روستایی و عشایری ایران، شیرازه به شکل نواری به عرض دو تا چهار سانتیمتر می باشد اما امروزه در فرش های جدید معمولا لوله ای شکل و کاملا مدور می باشند.

شیرازه فرش مانند یک قاب، فرش را دربرگرفته و علاوه بر زیبایی از فرش در برابر ساییدگی، خیس شدن قالی و… محافظت می نماید.

از آنجایی که موی بز مقاوم ترین الیاف حیوانی است که رطوبت از آن عبور نمی کند و بید نمی تواند آنها را بجود، در بسیاری از قالی های دستبافت قدیمی، بافندگان به جای الیاف پشم جهت استقامت بیشتر فرش، از موی بز برای شیرازه استفاده می کردند.

در قالیشویی های مجاز خدمات شیرازه دوزی به سه نوع زیر صورت میگیرد:

  • شیرازه منفصل
  • شیرازه دوزی متصل
  • شیرازه دوزی حصیری

اگر شیرازه فرش شما نیاز به ترمیم دارد ، میتوانید عکس آن را برای کارشناسان ما بفرستید تا خدمات مورد نیاز به آن را به شما بگویند.

قالی های دستباف نیاز بیشتری به شیرازه دوزی دارند!

بدیهی است فرش های دستباف به دلیل بافت و الیاف ظریفتر نسبت به فرش های ماشینی نیاز بیشتری به شیرازه دوزی و لبه دوزی  پیدا می کنند. این در حالیست که بالا بودن ارزش مادی و معنوی بودن قالی های دستباف را در این میان نباید از یاد برد.

ارزش یک قالی ممکن است از روی بازسازی کامل شیرازه های که پاره شده اند یا از قالی جدا شده اند، سنجیده شود.

مقاومت فرش دستباف در برابر بید زدگی یا پوسیدگی فرش کم می باشد که این هم از جمله دلایلی است که نیاز شیرازه دوزی آن را نسبت به فرش های دستباف افزایش می دهد. بازسازی شیرازه در زمانی که تار و پود زمینه بایستی ترمیم شود، سخت تر و زمان بر تر می باشد. اگر فقط پود شیرازه نیاز به تعمیر داشته باشد، سرعت بازسازی شیرازه خیلی سریعتر پیش می رود.

در اغلب موارد بازسازی کامل شیرازه، هم پود زمینه و هم پود شیرازه فقط برای قالی های کوچکتر قابل اجرا و اقتصادی است.

انواع روش های لبه دوزی فرش در کارخانه(دور دوزی فرش)

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد. شیرازه دوزی به سه روش متصل، منفصل و شیرازه دوزی حصیری صورت می گیرد.

ابزار مناسب این کار خامه متناسب با رنگ قالی، سوزن و نخ چرم دوزی است.

بعد از شیرازه دوزی توصیه میشود از کاور ریشه فرش استفاده کنید تا ماندگاری شیرازه بیشتر شود.

شیرازه دوزی منفصل

بیشتر برای فرش هایی است که قسمت ساده بافت آنها کم باشد یا اصلا نداشته باشد و یا مانند قالی های شیراز و تبریزی باشند. شیرازه مخصوص این روش به صورت متری و آماده در بازار یافت می شود. لازم به ذکر است که این شیرازه را می توان به روش مخصوصی هم تهیه نمود.جهت شیرازه دوزی منفصل، ابتدا قالی را روی زمین پهن کرده و کناره های آن را با قیچی تمیز و صاف می نمایند.سپس با سوزن و نخی که مناسب رج شمار قالی است، شیرازه را به آن می دوزند. لازم به یاد آوری است که وارد و خارج نمودن سوزن همیشه نباید در هر رج از یک رج مشخص قالی باشد.بلکه هر بار یک یا دو رج پایینتر و یا بالاتر دوخته می شود.

شیرازه دوزی حصیری

اغلب برای قالی های روستایی، عشایری و به ویژه قشقایی به کار می رود.در این روش، ابتدا شیرازه را تهیه می نمایند. و سپس مانند روش شیرازه دوزی منفصل آن را به قالی دوخت می زنند. روش شیرازه دوزی متصل برای فرش هایی که قسمت ساده بافت آن پهن باشد، استفاده می گردد. در این روش ابتدا قالی را پهن نموده،سپس در قسمت کنار قالی در جهت عکس خواب فرش، پرز دو رج در طول فرش از قسمت ساده بافت قالی را با قیچی جدا نموده و سپس از ته کوتاه می نمایند. بعد قالی را از پشت روی زمین پهن می کنند و شیرازه را با نخی که با خامه قالی از لحاظ جنس و نمره متناسب است، به فرش می دوزند.

قیمت دور دوزی فرش در مراکز قالیشویی

از جمله خدمات قابل ارائه مراکز قالیشویی ها مجاز، شیرازه دوزی فرش می باشد.

هزینه شیرازه دوزی فرش های دستباف به دلیل الیاف و نوع بافت و روش شیرازه دوزی آن به مراتب نسبت به فرش های ماشینی بیشتر می باشد. قالیشویی افرا با داشتن کادری مجرب و منظم آماده ارائه انواع خدمات قالیشویی از جلمه شستشو، خشکشویی مبلمان، شیرازه دوزی، چرم دوزی و … می باشد. جهت کسب اطلاعات و دریافت آخرین قیمت های لطفا با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *