قالیشویی و پرداخت قالی های دستباف

پرداخت فرش دستباف

پرداخت فرش به معنی گرفتن اضافه پرز، گره ها توسط قیچی و کوتاه کردن ارتفاع آنها متناسب با رج شمار فرش می باشد. پرداخت فرش ها در مناطق مختلف کشور با توجه به سنت و رسوم محلی، متقاوت است و با رفوگری فرش تفاوت دارد.

در برخی مناطق در حین بافت فرش، به پرداخت آن می پردازند که این امر باعث می شود عیوب و ایرادی مانند بالازدگی و شکستگی موجود در بافت نقش ها و طرح قالی، برطرف گردد اما در روشی دیگر به دلیل عدم نمایش دقیق طرح و نقوش فرش، امکان تشخیص آسیب های ایجاد شده در حین بافت وجود ندارد بنابراین عمل پرداخت را بعد از پایان بافت انجام می دهند.

این روش، روشی رایجی نسبت به روش قبل است. این شیوه اغلب توسط مرمت گران مجرب در قالیشویی انجام میشود.

 

فرش های دستباف فقط نیاز به پرداخت فرش دارد.

روش های پرداخت فرش

پرداخت فرش ها به دو روش دستی و ماشینی در قالیشویی ها صورت می گیرد.

در روش دستی از قیچی های مخصوص این امر استفاده می گردد. در روش ماشینی، پرداخت فرش ها توسط ماشین تراش های برقی ویژه پرداخت (دستگاه پرداخت فرش) استفاده می شود. در این روش ماشین را به شکل دایره ای روی فرش می کشند تا پرزهای اضافی آن گرفته شود. با ماشین اصلاح موی سر نیز می توان عمل پرداخت را انجام داد.

دستگاه پرداخت فرش

به طور کلی دستگاه قالیشویی برای پرداخت فرش ماشینی از دو قسمت مولدهای برقی و ماکو تشکیل شده است. ماکو می بایست به راحتی در جهت خواب اصلی و فرعی فرش حرکت کند در حالیکه مولدهای برقی ثابت می باشند.

قسمت اصلی ماکو، تیغ لول است که حول محور خود با سرعتی بالا می چرخد و پرز ها بلند فرش را کوتاه می کند.

روش های پرداخت فرش

در چه صورت به پرداخت فرش نیاز داریم؟

پرداخت فرش همانطور که در بالا اشاره شده معمولا پس از پایان بافت فرش دستباف صورت می گیرد. اگر پرزهای قالی طوری کوتاه شوند که پس از آن با لمس دست احساس نشوند در حقیقت به ارزش فرش لطمه وارد شده است.از این رو پرداخت قالی کاری تخصصی و حرفه ای است و بایستی توسط مرمت کار صورت گیرد.هم چنین پرداخت فرش فقط پس از پایان بافت نیست. گاهی اوقات فرش ها در اثر پا خوردگی، ساییدگی و … کهنه میشوند و مانند روز اول زیبا نیستند به ویژه اگر در بصورت غیر اصولی چندین بار شسته شوند.

بنابراین برای اینکه زیبایی فرش را به آن بازگردانیم بهتر است آن را دوباره پرداخت نماییم.

توجه به این نکته بسیار مهم است که در این مورد پرداخت فرش.

برای فرش های قدیمی مناسب است نه فرش های جدید، زیرا که پرداخت فرش را به مروز زمان نازکتر می نماید.

نتیجه گیری

پرداخت فرش برای فرش های دستباف صورت میگیرد و عمیلاتی سنگین است و در نهایت باعث زیباتر شدن فرش های دستباف شما میشود. که از این رو توصیه میشود پرداخت را به قالیشویی های معتبر بسپارید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *