پودر مخصوص قالیشویی کدام است؟

پودر قالیشویی

شاید برای شما هم سوال باشد که از چه پودری برای قالیشویی استفاده میشود؟؟

برای شستشوی فرش های مختلف از پودر قالیشویی استفاده میشود، همان طور که میدانید مواد شوینده نقش فراوانی در چربی زدایی، درخشندگی و تمیزی هر چه بیشتر فرش دارند.

این مواد شوینده شامل پودر رخشتشویی، کلر، آب ژاول و… می باشند که هریک مزایا و معایب خود را دارند.

ولی در کل انتخاب پودر مناسب برای هر فرش به جنس و نوع الیاف آن بستگی دارد.

در قالیشویی ها معمولا از پودر قالیشویی فله مخصوص قالیشویی که مناسب برای استفاده در قالیشویی های می باشند، استفاده می کنند.

این پودر ها ویژگی های خاص خود را دارند که مناسب جهت مصارف خانگی نیستند. پودر های فله مخصوص قالیشویی ها معمولا توسط شرکت های تولیدی ایرانی تهیه و تولید می گردند. در این بین می توان به انواع پودر های قالیشویی فله که استفاده کاربری در محیط های خشکشویی مبلمان و کارواش ها دارند، اشاره نمود.

این پودر های شستشو می بایست قابلیت لکه برداری از فرش پاک مانند لکه های :

را از روی فرش یا قالی داشته باشند.

علاوه بر این این پودرها بایستی بتوانند از تثبیت رنگ قالی ها، بافت و الیاف فرش محافظت نمایند.

پودرهای قالیشویی را بشناسید

بهترین مواد شوینده برای شستن فرش

همانطور که در بالا اشاره شد جهت شستشو در قالیشویی ها معمولا از پودرهای فله استفاده می گردند.

اما این پودرها می بایست ویژگی های خاص خود را داشته باشند. این پودرها نباید موجب ترکیب رنگ یا از بین رفتن رنگ فرش شوند این مسئله به خصوص در مورد فرش های دستباف بسیار مهم و الزامی است.

بهترین پودر قالیشویی برای فرش باید فاقد خاصیت قلیایی که باعث آسیب به بافت و الیاف فرش می گردد، باشد. پودر های فله ای شستشوی فرش در قالیشویی ها یکی از محصولات تولیدی کارخانجات مواد شوینده می باشند. این پودر ها به شیوه ای خاص تولید شده و اغلب بسته بندی نمی گردند و در بازار بصورت فله ای یافت می شوند.
هم چنین می توان برای قالیشویی خانگی فرش، از پودر های ساخت شده خانگی استفاه نماییم.

نحوه ساختن بهترین مواد شوینده برای شستن فرش به روش خانگی

برای این کار تنها چیزی که لازم دارید مقدار جوش شیرین و روغن معطر می باشد.می توانید از روغن پرتقال استفاده نمایید.ابتدا به خوبی جوش شیرین و روغن معطر را درظرفی مخلوط نمایید. و آن را در قوطی بریزید و خوب تکان دهید. جهت استفاده نیز، ابتدا مقداری از پودر بر روی فرشتان بریزید و بگذارید پانزده دقیقه بماند سپس فرش را محکم جارو نمایید.

جاروبرقی می بایست قدرت مکش بالایی داشته باشد.جوش شیرین نه تنها بوی نامطبوع(رفع بوی بد فرش) را به خود جذب می کند.بلکه کثیفی های چسبیده به فرش را شل کرده و از آن جدا می نماید.شما می توانید به جای روغن معطر از اسطوقدوس پودر شده نیز استفاده نمایید.اسطوقدورس خاصیت آنتی باکتریال برای ضدعفونی کردن فرش دارد  و بوی بسیار خوبی به فرش شما می دهد.

پوست لیمو نیز با داشتن خواص ضدعفونی و چربی زدایی بالا نیز انتخاب خوبی می باشد.

تجربیات ساختن پودر خانگی

تفاوت پودر قالی های دستباف با ماشینی

از آنجایی که فرش های دستباف، بافت ،الیاف متفاوت و ظریف تری نسبت به فرش های ماشینی دارند، شستشوی آنها نیز روش ها و مواد متفاوت تری را می طلبد. قاطی شدن رنگ فرش دستباف و از بین رفتن رنگ دستباف نه تنها از لحاظ ظاهری بلکه از بها و ارزش مادی آن نیز می کاهد.

پودر شستشوی این مدل فرش ها باید بگونه ای باشد که احتمال قاطی شدن یا رنگ پردیدگی در این نوع فرش را به صفر برساند. هم چنین بافت این فرش ها ظریف بوده در نتیجه از آسیب پذیری بیشتری نسبت به فرش های ماشینی برخوردار هستند بنابراین مواد شوینده این مدل فرش ها باید بگونه ای باشد که علاوه بر تمیزی و درخشندگی فرش، آسیبی به بافت و الیاف آن وارد نگردد.

با توجه مطالب ذکر شده پیشنهاد می گردد جهت شستشوی فرش ها خود به ویژه فرش های دستباف با در نظر داشتن حساسیت پذیر بالایی که دارند، آنها را به قالیشویی های مجاز بسپارید.

3/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *