علت بوی بد فرش بعد از قالیشویی

علت بوی بد فرش پس از شستشو

حتما برای بیشتر شما عزیزان پیش آمده که بعد از تحویل فرش از قالیشویی و پهن کردن آن، با بوی نامطبوعی از فرش روبرو شده باشید. علت بوی بد فرش بعد از فرستادن به قالیشویی یا شستشو می تواند یا به علت کف گیری نامناسب که سبب باقی ماندن مواد شوینده در فرش می شود و یا خشک نشدن کامل فرش که سبب ایجاد بوی نم در فرش می گردد، باشد.

در مورد اول فرش پس از کف مالی شدن می بایست تمام کف های موجود در آن خارج شوند.

اگر فرش به خوبی با فشار آب شسته نشود ممکن است کف در داخل آن باقی بماند، کف باقی مانده در قالی که شامل مواد شوینده می باشد پس از خشک شدن باعث متصاعد نمودن بوی بد از فرش می گردد.

از دیگر عواملی که باعث ایجاد بو از قالی پس از شستشو می گردد، کامل خشک نشدن فرش می باشد. بعد از خارج شدن کف از قالی، مرحله آبگیری دستگاه قالیشویی است که در این مرحله مانند مرحله آبگیری ماشین لباسشویی آب فرش به طور کامل گرفته می شود و سپس فرش را روی طناب، مقابل آفتاب قرار می دهند تا کاملا خشک گردد، بدیهی است فرشی که کاملا خشک نشده و هنوز نم در آن باقی مانده است پس از پهن شدن بوی نم آن اتاق را فرا خواهد گرفت.

اگر با روش های زیر بوی بد فرش شما از بین نرفت،حتما برای کارشناسان قالیشویی افرا مشکل خود را از لینک مقابل مطرح کنید.

رفع بوی بد فرش و بوی نم فرش های شسته شده بعد از قالیشویی

حال پرسش این است با بوی بد فرش بعد از شستشو چه بکنیم؟

بوی بد فرش همواره پس از شستشو از فرش ایجاد نمی گردد. همواره پیش آمده که با ریختن آب یا مایعات بر روی فرش، فرش بوی بد می گیرد. روش های گوناگونی جهت رفع بوی بد فرش وجود دارد. در این میان روش های قالیشویی خانگی نسبت به سایر روش ها هم موثر و هم مقرون به صرفه تر می باشند.

چنانچه بوی بد ناشی از شستشو ناشی از وجود نم و عدم خشک شدگی کامل باشد می توانید فرش را جلوی آفتاب پهن نمایید تا کاملا خشک شود و نم از آن خارج گردد. اگر فضای کافی ندارید و پهن کردن فرش جلوی آفتاب برایتان مقدور نیست می توانید درهای واحد خود را باز بگذراید وبا روش نمودن کولر اجازه دهید فرش کاملا خشک شود.

روش های دیگری جهت از رفع بوی بد فرش وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

 

[ راهـکـارهای مناسـب برای از بین بردن بوی نم فرش]

استفاده از جوش شیرین

بهترین روش رفع بوی بد فرش، استفاده از جوش شیرین می باشد. مقداری جوش شیرین بر روی فرش بریزید و اجازه دهید پودر جوش شیرین به مدت سه یا چهار ساعت بر روی فرش باقی بماند سپس پس از سپری شدن زمان مشخص شده فرش را جاروبرقی بکشید.

استفاده از اسطوخودوس

در این میان می توانید از مواد گیاهی مانند اسطوخودس نیز استفاده نمایید. اسطوخودوس گیاهی فوق العاده خوشبو و آرام بخش می باشد. ابتدا گل های تازه اسطوخودوس را به میزان نصف پیمانه خرد و در هاون کاملا له نمایید تا عطر خوش آن ساطع شود.

سپس یک پیمانه جوش شیرین به گل های اسطخودوس خود اضافه نمایید و آنها را به خوبی باهم مخلوط نمایید. این مخلوط را برروی فرش بریزید و اجازه دهید به مدت نیم ساعت تا یک ساعت برروی فرش باقی بماند و سپس با جاروبرقی فرش را تمیز نمایید. بدیهی است هر چه زمان ماندن مخلوط بر روی فرش بیشتر باشد اثر گذرای این روش نیز بیشتر خواهد بود. شما می توانید به جای اسطخودوس از گیاهانی مانند صندل، رز و یا یاسمین استفاده نمایید.

استفاده از بوراکس

روش دیگر استفاده از بوراکس می باشد. بوراکس ماده ای در دسته نمک های قلیایی و البته غیر سمی است. روش استفاده از بوراکس نیز مانند روش استفاده از جوش شیرین می باشد بدین ترتیب که بوراکس را روی فرش ریخته و بعد از گذشت نیم ساعت آن را از روی فرش جاروبرقی بزنید.

استفاده از روغن

روش دیگری جهت از بین بردن بوی بد فرش وجود دارد و آن های استفاده از روغن های ضروری در بازار است. می توانید روغن های ضروری با رایحه هایی مانند اسطخودوس،رز، یاس و… تهیه نمایید و به میزان پانزده تا بیست قطره از آن را با نصف پیمانه جوش شیرین مخلوط نمایید. محلول مورد نظر را بر جاهایی از فرش که بوی بد می دهد بریزید و پس از گذشت زمان که گاها می تواند تا یک شبانه روز باشد، آن را جاروبرقی بکشید. روغن های ضروری به سرعت فرار هستند و سریع از روی فرش پاک می شوند بنابراین نگرانی از بابت چرب یا لک شدن فرش خود نداشته باشید.

استفاده از گارانتی خدمات قالیشویی

یک قالیشویی متعهد و منظم همواره پس از شستشوی فرش معمولا تا چهل و هشت ساعت به شما گارانتی قالیشویی ارائه می دهد. بنابراین بهتر است بعد از تحویل فرش حتما فرش خود را پهن نموده و چنانچه مشکلاتی مانند، بوی بد، پارگی، کثیفی، زردی ریشه و… در فرش خود یافتید به قالیشویی اعلام نمایید تا از خدمات گارانتی پس از شستشوی فرش خود بهره مند شوید. کارخانه قالیشویی افرا آماده ارائه انواع خدمات شستشوی انواع فرش ها دستباف و ماشینی به شما عزیزان می باشد.

نتیجه گیری

بوی بد فرش به هر دلیلی بعد از شستشو ممکن است رخ بدهد که خیلی آزاردهنده باشد، از این رو در این مقاله با روش هایی که ذکر شد میتوانید آن را برطرف کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *