چه زمانی نیاز به رفوگری فرش در قالیشویی داریم؟

رفوگری فرش در قالیشویی

از آنجایی که هر فرش در معرض خراب شدن و آسیب دیدن به مرور زمان میباشد، هنر رفوگری فرش بعد از هنر قالی بافی به وجود آمد. در حقیقت هنر رفوگری مکمل هنر فرشبافی است و تا زمانی که خانه های ما توسط فرش ها تزیین میشوند این هنر وجود خواهد داشت. عوامل مختلفی دست به دست هم میدهند تا نیاز به رفوگری در قالیشویی نیاز داشته باشید.

رفوگری چیست و چه زمانی ما نیاز به رفوگری فرش داریم؟

به ترمیم و بهسازی قسمت های آسیب دیده، رفوگری فرش میگویند. اما چه زمانی نیاز به این کار را داریم؟ عوامل مختلفی می توانند منجر به آسیب دیدن شوند. اینکه در هر کدام از این شرایط آیا نیاز به رفو وجود دارد یا خیر کمی قابل بررسی است.

برخی از عوامل شامل زیر است:

  • پوسیدگی فرش

پوسیدگی معمولا در اثر مرور زمان به وجود می آید. هر چه کیفیت بافت، تار و پود بالاتر باشد، این زمان افزایش پیدا میکند. البته آب و هوا و طوبت هم در سریع یا دیرتر پوسیدن نقش خود را بازی میکند. بر اساس اینکه پوسیدگی در کجای فرش و با چه حجمی اتفاق افتاده باشد، رفوگری آن متفاوت خواهد بود.

  • بید زدگی

بیدزگی مخصوصا برای فرش های دستبافت یک اتفاق بسیار ناگوار است. معمولا قرار دادن فرش در هوای مرطوب و محیط تاریک میتواند امکان رشد بیدها را افزایش دهد. برای رفوگری فرش های بیدزده، تلاش می شود نخ های آن حفظ شده و از میان نروند. رفوگر باید قسمت بید زده را گره به گره مطابق با رنگ و نقش آن ترمیم کند. بهتر است در زمان بیدزدگی به هیچ عنوان تعلل نکنید. به محض مشاهده بیدزدگی، برای رفوگری اقدام کنید.

  • رطوبت

رطوبت را میتوان یکی از بزرگترین عواملی دانست که نیاز به رفوگری فرش را افزایش میدهد. در مناطقی که رطوبت آب و هوا زیاد است، فرش ها سریعتر خراب میشوند. اما گاهی رطوبت مربوط به آب و هوای منطقه زندگی شما نیست. به عنوان مثال ممکن است در زیر زمین یا محیط هایی نگهداری کنید که خود به خود رطوبت زیادی دارند. حتی شاید مشکلاتی مانند ترکیدگی لوله ها، نفوذ آب از کف باعث تخریب آن بشوند. پیش از هر چیز تلاش کنید فرش را در محیط غیر مرطوب نگهداری کنید.

  • آتش سوزی یا سوختگی

سوختگی فرش ها معمولا کاملا ناخواسته روی میدهند. ممکن است این اتفاق برای یک فرش نو هم بیافتد. ریختن زغال، سیگار، آتش سوختگی، قرار دادن ظروف گرم و حتی اتو میتواند باعث سوختن بشوند. هر کدام از این نوع سوختگی ها نیاز به روش خاصی جهت ترمیم دارد. زمانی که سوختگی بسیار خفیف است، ممکن است حتی نیاز به رفو نبوده و بتوان از آن چشم پوشی کرد. اما اگر سوختگی عمیق باشد یا ظاهر آن را تغییر دهد (تغییر رنگ) بهتر است سریعتر آن را رفو کنید. در صورت آنکه زمان رفوع به تاخیر بیافتد، سوختگی میتواند منجر به پارگی شده و رفو را بسیار مشکل کند.

  • پارگی یا استفاده زیاد که باغث از بین رفتن تار و پود فرش میشود

از بین رفتن تار و پود ممکن است بر اثر عوامل مختلفی روی دهد. نگهداری نادرست را میتوان اصلی ترین دلیل از میان رفتن تار و پود آن دانست. شستشوی بیش از اندازه و غیر اصولی (شستشو در منزل اصلا توصیه نمی شود)، قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب، محیط مرطوب، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و یا حتی تغییر ندادن مکان و نچرخاندن فرش در طول زمان، میتوانند از علل از بین رفتن تار و پود شوند. زمانی که تار و پود از میان میرود، باید به سرعت آن را رفو کرد. این از میان رفتن میتواند بر اثر تاخیر بیشتر شده و نتیجه رفوگری را نامطلوب کند.

مراحل رفوگری فرش در قالیشویی

هر فرش به مرور زمان به دلیل قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و سایر عوامل آسیب زا دچار خرابی میشود. از عوامل آسیب زا میتوان به بید زدگی، سوختگی، رطوبت، استفاده زیاد اشاره کرد.

هزینه خرید فرش بسیار زیاد میباشد. در این صورت تنها هنر رفوگری است که به شما کمک خواهد کرد فرش خود را درست مثل روز اول در بیاورید. هزینه رفو بسیار مقرون به صرفه تر از تعویض آن است. ما میتوانیم در منزل و تحت نظر شما عمل ترمیم را انجام دهیم.

نیروهای ما با تعلیم گرفتن، تمرین و کسب تجربه توانسته اند خدمات با کیفیتی را به شما عزیزان ارائه دهند. کارشناسان ماهر ما قبل از هر کاری فرش را پهن میکنند. سپس به صورت تخصصی از آن بازدید میکنند. در این صورت میزان و نوع آسیب دیدگی دقت مشخص می شود.

با توجه به نوع آسیب دیدگی نوع رفوگری مشخص میشود. فرش ها در اثر پاخوردگی، تابش نور آفتاب، آلودگی ناشی از گرد و خاک به مرور زمان پوسیده و پاره میشوند. در صورت پاره شدن باید آن را رفو کرد. رفوی فرش های پاره شده نیازمند دقت و مهارت بالا است.

نیروهای ماهر ما نقشه مناسب را روی کاغذ شطرنجی پیاده میکنند، سپس عمل رفوگری را انجام میدهند. نیروهای ما با توجه به محل پارگی آن را رفو میکنند. رفو کردن قسمت های مختلف پاره شده نیازمند دقت و مهارت بالا است.

یکی از نکات مهم در رفوگری انتخاب رنگ مناسب است، در غیر اینصورت محل رفو شده بسیار نمایان خواهد شد. این نکته در فرش های دستبافت بیشتر حائز اهمیت است زیرا سبب کاهش ارزش آن خواهد شد. توصیه ما به شما این است که در صورت هر گونه آسیب به جای تعویض آن را رفو کنید

در اینجاست که هنر رفوگران ارزشمند گردیده در واقع کار آنها مانند کار پزشکی است که بیمار مشرف به موت را از مرگ نجات میدهند. مهارت در این رشته نیازمند به تعلیم گرفتن، تمرین و کسب تجربه است.

فیلم رفوگری فرش در کارخانه

فیلم زیر، نمای کلی از رفوگری  تکه های آسیب دیده در کارخانه را نشان میدهد.

قیمت رفوگری فرش

هزینه رفوگری فرش بر اساس عوامل مختلفی تعیین میشود. از عوامل موثر بر رفوگری میتوان به میزان آسیب دیدگی، نوع آسیب دیدگی، دستبافت و ماشینی بودن آن اشاره کرد. هر چقدر میزان آسیب دیدگی  بیشتر باشد به طبع هزینه رفوی آن بیشتر خواهد شد زیرا ترمیم آن سخت تر و زمان بر تر خواهد بود. میزان هزینه رفوی دستبافت بیشتر از ماشینی است.

از طرفی فرش در اثر عوامل مختلفی دچار سوختگی میشود. روش رفوکردن هر نوع سوختگی متفاوت است، بنابراین هزینه رفوی انواع مختلف سوختگی یکسان نیست. نیروهای ماهر ما هر کدام از سوختگی ها را با روش های خاصی از بین میبرند. برای تعیین هزینه رفوی ابتدا کارشناسان ما از فرش ها بازدید میکنند. سپس بر اساس میزان و نوع آسیب دیدگی، قیمت رفوی آن را مشخص می کنند.

نیروهای ماهر ما به دلیل تجربه کافی عمل رفوگری را با دقت بالا انجام میدهند، بنابراین در قبال هزینه ای که پرداخت میکنید خدمات با کیفیتی به شما ارائه خواهد شد. تمامی قیمت های ما مطابق با اتحادیه قالیشویان تهران است. شما در صورت نیاز میتوانید با ما تماس بگیرید. ما در اسرع وقت در محل شما حاضر میشویم. نیروهای ما فرش آسیب دیده شما را درست مثل روز اول به شما تحویل میدهند.

رفوگری و مرمت فرش های دستباف پاره شده

همانطور که در بالا اشاره شده از جمله عواملی که نیاز به مرمت و رفوگری در آن را ایجاد مینماید پارگی  می باشد.

الیاف فرش ها در معرض پاخوردگی و آلودگی ناشی از گرد وخاک و یا حتی تابش نور خورشید به مرور زمان پوسیده و کم کم پاره میگردند.

فرش های دستباف که ارزش مادی بالایی دارند، برای حفظ زیبایی و عمر خود نیاز به رفوگری و مرمت در قالیشویی ها دارند.

نکته مهمی که در هنگام رفوگری فرش دستباف یا ماشینی باید در نظر داشت انتخاب رنگ مناسب میباشد.

چنانچه در انتخاب رنگ دقت کافی اعمال نگردد جای رفو شده به چشم خواهد آمد و از ارزش قالی کم خواهد کرد.

هماهنگی رنگ نخ ها به کاررفته در رفوگری با رنگ های اصلی نخ بسیار حائز اهمیت میباشد.

رفوگر باید به این نکات هنگام رفو توجه کند.

اگر پارگی در یک طرف آن باشد میتوان آن را از روی نقشه طرف سالم، رفو نمود. چنانچه نقشه دوطرف فرش یکسان نباشد، با توجه به کلیات نقشه آن، رفوگر نقشه ای مناسب روی کاغذ شطرنجی پیاده نمود و سپس عمل رفوگری را انجام میدهد. ترمیم بدون نقشه از ارزش آن میکاهد.
اگر در وسط فرش یا قسمتی از آن پارگی ای باشد که به وضوح با چشم دیده شود، ابتدا بایستی محل پارگی را از رو یا پشت علامت گذاری نموده بعد همان محل را تا میکنند، اگر پارگی به علت خشکی چله ها ادامه پیدا کند نباید آن را دستکاری نمود بلکه باید حدود پارگی را با ماژیک علامت گذاری کرده و سپس آن را با تیغه خیلی نیز از بدنه جدا نمایند سپس قسمت از بین رفته را از روی تعداد چله ها و با نخ های مناسب چله کشی کرده و بعد پود نازک و کلفت را از روی نقشه بافته شده که از بدنه جدا نموده اند به دقت همان نقش و همان رنگ در بدنه پیاده نمایند.

قبل از ارسال فرش های خود با قالیشویی ، میتوانید عکس آن را از طریق لینک روبرو برای ما بفرستید تا از درجه رفوگری آن مطلع گردید.

رفوگری فرش های بید زده

رفوی پشت و روی فرش بید زده هر کدام روش مخصوص خود را دارد که میبایست توسط رفوگر مجرب و ماهر در قالیشویی انجام شود.

جهت رفوی پشت فرش بید زده ابتدا قسمت های بیدزده را تمیز نموده. سپس از قسمت پشت پهن نموده و کاسه ای زیر قسمت بید خورده قرار میدهند و از خامه ای که متناسب با نقشه آن قسمت از قالی است، استفاده مینمایند. رفوگری میبایست این کار را گره به گره ، رج به رج مطابق رنگ و نقش آن انجام دهد.تا کاملا قسمت بید خورده پرود.

نتیجه گیری

رفوگری برای فرش های نفیس که دچار پارگی و سوختگی شده اند بهترین روش است و باید به دست یک کار بلد در قالیشویی ها انجام شود.
و در نظر گرفته باشید که فرش های آسیب دیده حتما باید توسط کارشناسان بازدید شوند و کارشناسی شود که هزینه و نوع رفوگری .

سفارش رفوگری فرش آسیب دیده در قالیشویی افرا

ما با بهره گیری از نیروهای مجرب و تجهیزات پیشرفته قادر به رفوی فرش های شما هستیم. رفوگری  کار هر کسی نیست. در صورت انتخاب غلط قالیشویی ارزش فرش خود را چندین برابر کاهش خواهید داد. از طرفی با توجه به ارزش ماشینی و دستبافت باید به رفوی آن توجه ویژه کرد.

افرا این اطمینان را به شما میدهد که فرش شما را درست مثل روز اول به شما تحویل خواهد داد. رضایت و راحتی شما عزیزان برای ما اولویت دارد. به همین دلیل امکان ثبت سفارش به صورت آنلاین برای شما فراهم شده است.

شما میتوانید با مراجعه به سایت به صورت آنلاین و در مدت زمان کوتاه سفارش خود را ثبت کنید. ما به شما کمک خواهیم کرد تا به راحتی مشکل خود را برطرف کنید. ما خدمات متنوع خود را با کیفیت بسیار بالا به شما ارائه خواهیم داد. شما در صورت نیاز فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *