با سوختگی فرش چه کنیم؟

رفع سوختگی فرش در قالیشویی

سوختگی فرش یکی از آسیب های مهم و تقریبا غیرقابل بازگشت به فرش، می باشد.اگر سوختگی کوچک باشد تا حدودی به اندازه ته یک استکان به شرط آنکه زیاد عمیق نباشد و فرش را سوراخ نکرده باشد می توان با روش های خاصی که بر اساس نوع سوختگی تعریف می شوند، آن را تا حدودی ترمیم نمود.

اما سوختگی ها بزرگ که به راحتی با چشم قابل رویت می باشند برای همیشه بر روی فرش باقی می مانند و از ارزش فرش می کاهند. بنابراین پیشنهاد می گردد تا آنجا که می توانید در حفظ و نگهداری فرش دستباف خود کوشا باشید چرا که سوختگی بر روی آنها به هیچ وجه قابل ترمیم نیست و روش های ارائه شده فقط در مورد فرش های ماشینی کاربردی است. همانطور که اشاره شد در خصوص سوختگی های کوچک می توان با روش هایی خاص نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمود.در ادامه این مقاله به چندین روش چگونگی برطرف کردن سوختگی فرش در موارد زیر خواهیم پرداخت.

 

 • آیا سوختگی فرش ماشینی با زغال برطرف می شود؟
 • روش ها ترمیم و رفع سوختگی فرش
 • ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از قابلمه داغ
 • ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از اتو
 • ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از شمع
 • نحوه ارائه خدمات قالیشویی افرا در برابر فرش های سوخته شده

رفع سوختگی فرش با زغال

یکی از انواع سوختگی فرش بر اثر ریختن تکه ای زغال بر روی فرش می باشد. چنانچه فرش ماشینی باشد و سوختگی چندان بزرگ و عمیق نباشد می توان تا حدودی به ترمیم فرش پرداخت. ابتدا با کمک یک تکه سمباده روی لکه سوختگی ناشی از زغال رو خوب بسابید سپس با دستمال سوختگی را پاک نمایید.

در ادامه با یک قیچی، پرزهای آسیب دیده و سوخته را کوتاه نمایید. بعد از انجام دادن تمام مراحل بالا روی لکه را یک لایه ضخیم شامپو فرش بکشید و اجازه دهید تا شامپو خشک شود سپس روی آن را جاروبرقی بکشید.

محلول آب اکسیژنه به نسبت ده آب یک پیمانه آب اکسیژنه تهیه نموده و روی لکه سوختگی را بشورید. سوختگی ناشی از سیگار نیز به همین روش قابل ترمیم است با این تفاوت که در مورد سوختگی با سیگار دیگر نیازی نیست که محل لکه را شامپو فرش بکشید.

سوختگی فرش بر اثر شمع

 

قالیشویی افرا، شعبه قالیشویی در شمال تهران را افتتاح کرده که میتوانید سفارش های خود را به راحتی برای منطقه 1 تهران ثبت کنید.

روش ها ترمیم و رفع سوختگی فرش

سوختگی در فرش می تواند بنا به دلایلی مختلفی ازجمله سوختگی ناشی از قابلمه داغ، زغال، سیگار، اتو، شمع و…اتفاق بیفتد.

در ادامه به روش های ترمیم سوختگی فرش در اثر عوامل مختلف می پردازیم:

ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از قابلمه داغ:

سوختگی های ناشی از قابلمه داغ معمولا به رنگ زرد در می آیند در این روش می توانید نوک پرزهای سوخته فرش را با قیچی کوتاه نموده و مقداری پرز هم رنگ با قسمت سوخته شده از جایی دیگر فرش جدا نموده و در محل پرزهای کچل شده با چسب بچسبانید.

ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از اتو:

سوختگی ناشی از اتو معمولا پرزهای فرش را در یک جهت خوابانده و رنگ زرد بر روی فرش به جا می گزارد. چنانچه سوختگی سطحی باشد می توانید یک پیاز را به دونیم کنید و روی محل سوختگی قرار دهید و پس از مدتی محل سوختگی را با آب سرد بشورید. چنانچه سوختگی عمیق باشد می توانید برای ترمیم آن از خدمات قالیشویی ها استفاده نمایید.

ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از شمع:

چنانچه شمع داغ برروی فرش ریخت سریعا می بایست اقدام نمایید. ابتدا بوسیله یک دستمال یا پارچه کتانی محلول آب شده شمع را خشک نمایید. به هیچ وجه دستمال را روی فرش مالش ندهید و فقط دستمال را در جهت خشک نمودن مایع شمع با فشار روی محل مورد نظر حرکت دهید. می توانید محل لکه را با محلول مایع ظرفشویی و آب پاک نمایید.
چنانچه شمع برروی فرش خشک شده باشد، سوختگی لکه شمع بر روی موکت های پرزدار را با یک قاشق بتراشید سپس روی لکه پارچه سفید قرار داده و روی آن را با حرارت کم اتو نمایید زمانی که موم کاملا جذب شد دستمال را بردارید.

نحوه ارائه خدمات قالیشویی افرا در برابر رفع سوختگی فرش

روش هایی که در بالا ذکر شد ، روش های خانگی برای برطرف کردن مشکل سوختگی است ، یعنی در لحظه ای که این اتفاق میافتد بهترین کار برای برطرف کردن میتواند موارد بالا باشد ولی در صورتی که مشکل عمیق باشد در کارخانه های قالیشویی با خدمات رفوگری فرش و پرداخت فرش با پرز کندن از جاهای دیگر فرش سعی بر برطرف کردن کامل مشکل سوختگی میکنند ولی این نکته را بدانید که در صورتی که سوختگی عمیق باشد بعد از رفو فرش شما نازک میشود و یا اینکه ممکن است به طور کامل برطرف نشود.

و در حالت کلی بستگی به نوع سوختگی و تار و پود های جنس فرش شما دارد.

3.9/5 - (20 امتیاز)
4 پاسخ
 1. خانم رضایی
  خانم رضایی گفته:

  فکر میکنم کاربردی ترین مقاله در رابطه با ترمیم سوختگی فرش بود‌ 👍 قالیشویی خودتون لکه های روی فرش های دستباف رو انجام میده؟

  پاسخ
  • قالیشویی افرا
   قالیشویی افرا گفته:

   ممنونم ، بله کارشناس فرشتان را بازدید میکند و برای لکه برداری شستشو ها را پیشنهاد میدهد.

   پاسخ
 2. طاهره حسنی
  طاهره حسنی گفته:

  سلام من از هرجا پرسیدم گفتن مسوختگی برطرف نمیشود قالیشویی شما چطور تضمین میدهد ؟

  پاسخ
  • قالیشویی افرا
   قالیشویی افرا گفته:

   در حالت کلی برای سوختگی فرش ، تضمینی وجود ندارد باید حتما درجه سوختگی دیده شود و روش مناسب انتخاب شود . شما میتونید قبل از سفارش از طریق لینک مشاوره قالیشویی عکس فرش سوخته شده خود را برای ما بفرستید تا به شما بگوییم چه راهی بهتر است و ایا تضمین دارد یا خیر؟!

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *