دارکشی فرش دستباف چیست؟

دارکشی فرش دستباف چیست؟

احتمالاً دارکشی فرش دستباف به گوشتان خورده است ولی نمی دانید که این اصطلاح به چه معناست.

دارکشی فرش به این منظور انجام می شود که فرش دستباف بسیار ظریف است و باید با مراعات رفتار شود. و اگر با مراعات با آن رفتار نکنیم دچار کجی و کاستی می شود. برای رفع این مشکل دارکشی فرش را انجام می دهند. در حقیقت، دارکشی فرش عملی است برای رفع کجی های کوچک و سایر موارد مشابه که به صورت فرورفتگی و یا برآمدگی یا سرک در کناره های فرش دیده می شود. عمل دارکشی در مورد رفع کجی های کوچک موثر است و با رفوگری فرش قطعا فرش دارد. در مورد کجی های بزرگ موثر نیست و معمولاً فرش دارکشی شده پس از چندسال به حالت اولیه باز می گردد.

کجی داشتن فرش به چه معناست ؟

کجی یا سره داشتن کنار فرش به حالتی گفته میشود که خط های راست فرش که حاشیه ها و لبه های فرش را تشکیل میدهند نامنظم بوده و حالت موجی ، قوسی و با پایین و بالا داشته باشد .

چند نمونه از دلایل که ایجاد کجی میکند :

 • معیوب بودن دستگاه قالی بافی
 • عدم دقت در حین بافت
 • عدم دقت در حین چله کشی
 • ناصاف بودن سطح محل دستگاه بافندگی
 • عدم هماهنگی در شانه زدن
 • استفاده از مواد اولیه نا مرغوب
 • شانه نزدن بافنده به مقدار لازم و چله کشی نامناسب

دارکشی از خدمات قالیشویی است؟

فرش های دست بافت یکی از ارزشمند ترین آثار دستی محسوب می شوند. هرچند این فرش ها قدیمی، به ارث رسیده از پدر بزرگ یا مادر بزرگ یا جدید باشند همگی فرش دست بافت هستند و به توجه و مراقبت نیاز دارند. بنابراین می توان با بهره گرفتن از انواع خدمات قالیشویی به کیفیت و عمر فرش دستباف کمک نمود. اصولا قالیشویی های مجاز علاوه بر خدماتی مانند ریشه بافی، رنگ برداری، شیرازه دوزی، اعلاشویی، خدماتی مانند دارکشی را نیز در خصصوص فرش های دستباف ارائه می دهند. کارخانه قالیشویی افرا با داشتن کادری مجرب آماده ارائه خدمات دارکشی فرش های دستباف شما عزیزان می باشد.

انواع روش های دارکشی فرش

در ایران این عمل با روشهای مختلف سنتی و نیمه صنعتی به صورت کارگاهی بروی فرش انجام می شود.
از انواع روش های دارکشی

 • دارکشی لولایی
 • دارکشی پرسی
 • دارکشی قلابکشی

دار کشی لولائی

یک روش دارکشی سنتی – کارگاهی است. در این روش فرش روی الوارهایی که کنار هم چیده میشود، میخکوب شده، با کشیده شدن اشکالات آن برطرف میشود هر دستگاه دارکشی متشکل از دو سری الوار است که یکی از آنها ثابت و دیگری با کمک چندین لولای فلزی میتواند حول صفحه ثابت چرخش کند .

 دارکشی پرسی

همانند دیگر روشها، هدف مستقیم و موازی کردن فرش میباشد و همچون دیگر روشها دو پارامتر اصلی یعنی نگهداشتن و کشیدن فرش محور اصلی کار قرار گرفته است. در این روش از میخ و تخته جهت ثابت نمودن قالی استفاده نمیشود و دستگاه کاملا فلزی است و روی پایه هائی قرار گرفته که قابل تنظیم میباشند (در این روش، عمل دارکشی برخلاف دیگر روشها ایستاده انجام میگیرد بنابراین پایه های دستگاه به نحوی طراحی شده اند که دارکش بتواند متناسب با قد خود ارتفاع دستگاه را تنظیم تا صدمات ناشی از خم شدن و خستگی کار را کمتر نماید)

دارکشی قلاب کش

همچون دیگر روشها ابتدا طول و عرض فرش در چند نقطه اندازه گیری میشود تا مقدار کجی و ناحیه آن مشخص شود( سپس اگر فرش دارای سرچله باشد سرچله ها را دسته دسته کرده (حدوداً هر هفت چله یک دسته را تشکیل می دهد) و از این به بعد به دو روش عمل میشود:

اول اینکه دسته ها را یکی در میان برگردانده و روی خواب فرش قرار داده و سپس میلگرد فلزی به نام سیخو را بین آنها قرار داده و دسته های زوج و فرد متوالی را روی سیخ و گره میزنند.

در روش دوم ابتدا دسته های زوج و فرد را گره زده ( میبایست ارتفاع گره ها یکسان باشد) سپس سیخو را از بین آنها عبور می دهند (برای اینکه ارتفاع گرهها یکسان بشود دارکش انگشت خود را بین دسته ها قرار داده و حلقه های ایجاد مینماید به انداز های که سیخو به راحتی از میان آنها عبور کند )

فقط فرش های دستباف ممکن است نیاز به دارکشی داشته باشند.

 

آیا فقط فرش های دستباف نیاز به دارکشی دارند؟

دارکشی فرش یکی از مراحل فرآوری فرش دستباف پس از تولید و شستشو ، جهت رفع عیوب ابعادی آن می باشد. از این رو عملیات دارکشی فقط مخصوص فرش های دستباف می باشد و فرش های ماشینی نیازی به دارکشی ندارند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
5 پاسخ
 1. فرهاد
  فرهاد گفته:

  سلام خسته نباشید میشه یه نفر سازنده دستگاه دار کشی فرش رو بهمون معرفی کنین

  پاسخ
 2. فرهاد
  فرهاد گفته:

  سلام ما قالی شویی داریم میخوایم عمل دارکشی رو هم انجام بدیم و می خوایم یه سازندش پیدا کنیم تا دستگاه برامون بسازه برا یکی از شهرای تبریز میخوایم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.