دارکشی فرش دستباف چیست؟

دارکشی فرش برای رفع کجی فرش

احتمالاً دارکشی فرش دستباف به گوشتان خورده است ولی نمی دانید که این اصطلاح به چه معناست؟!

دارکشی فرش به این منظور انجام می شود که فرش دستباف بسیار ظریف است و باید با مراعات رفتار شود و اگر با مراعات با آن رفتار نکنیم دچار کجی و کاستی می شود. برای رفع این مشکل دارکشی فرش را انجام می دهند. در حقیقت، داركشی فرش عملی است برای رفع كجی های كوچک و سایر موارد مشابه كه به صورت فرورفتگی و یا برآمدگی یا سرک در كناره های فرش دیده می شود. عمل داركشی در مورد رفع كجی های کوچک موثر است و با رفوگری فرش قطعا فرش دارد. در مورد کجی های بزرگ موثر نیست و معمولاً فرش داركشی شده پس از چندسال به حالت اولیه باز می گردد.

کجی داشتن فرش به چه معناست؟

کجی یا سره داشتن کنار فرش به حالتی گفته میشود که خط های راست فرش که حاشیه ها و لبه های فرش را تشکیل میدهند نامنظم بوده و حالت موجی ، قوسی و با پایین و بالا داشته باشد.

چند نمونه از دلایل که ایجاد کجی میکند:

 • معیوب بودن دستگاه قالی بافی
 • عدم دقت در حین بافت
 • عدم دقت در حین چله کشی
 • ناصاف بودن سطح محل دستگاه بافندگی
 • عدم هماهنگی در شانه زدن
 • استفاده از مواد اولیه نا مرغوب
 • شانه نزدن بافنده به مقدار لازم و چله کشی نامناسب

رفع کجی فرش با دارکشی از خدمات قالیشویی است؟

فرش های دست بافت یکی از ارزشمند ترین آثار دستی محسوب می شوند. هرچند این فرش ها قدیمی، به ارث رسیده از پدر بزرگ یا مادر بزرگ یا جدید باشند همگی فرش دست بافت هستند و به توجه و مراقبت نیاز دارند. بنابراین می توان با بهره گرفتن از انواع خدمات قالیشویی به کیفیت و عمر فرش دستباف کمک نمود. اصولا قالیشویی های مجاز علاوه بر خدماتی مانند ریشه بافی، رنگ برداری، شیرازه دوزی، اعلاشویی، خدماتی مانند دارکشی را نیز در خصصوص فرش های دستباف ارائه می دهند. کارخانه قالیشویی افرا با داشتن کادری مجرب آماده ارائه خدمات دارکشی فرش های دستباف شما عزیزان می باشد.

انواع روش های دارکشی فرش

در ایران این عمل با روشهای مختلف سنتی و نیمه صنعتی به صورت کارگاهی بروی فرش انجام می شود.
از انواع روش های دارکشی

 • دارکشی لولایی
 • دارکشی پرسی
 • دارکشی قلابکشی

دار كشی لولائی

يک روش داركشی سنتی – كارگاهی است. در اين روش فرش روی الوارهايی كه كنار هم چيده ميشود، ميخكوب شده، با كشيده شدن اشكالات آن برطرف ميشود هر دستگاه داركشی متشكل از دو سری الوار است كه يكی از آنها ثابت و ديگری با كمك چندين لولای فلزی ميتواند حول صفحه ثابت چرخش كند.

 دارکشی پرسی

همانند ديگر روشها، هدف مستقيم و موازی كردن فرش ميباشد و همچون ديگر روشها دو پارامتر اصلی يعنی نگهداشتن و كشيدن فرش محور اصلي كار قرار گرفته است. در اين روش از ميخ و تخته جهت ثابت نمودن قالی استفاده نميشود و دستگاه كاملا فلزی است و روی پایه هائی قرار گرفته كه قابل تنظيم ميباشند (در اين روش، عمل داركشی برخلاف ديگر روشها ايستاده انجام ميگيرد بنابراين پايه های دستگاه به نحوی طراحی شده اند كه داركش بتواند متناسب با قد خود ارتفاع دستگاه را تنظيم تا صدمات ناشی از خم شدن و خستگی كار را كمتر نمايد)

دارکشی قلاب کش

همچون ديگر روشها ابتدا طول و عرض فرش در چند نقطه اندازه گيری ميشود تا مقدار كجی و ناحيه آن مشخص شود( سپس اگر فرش دارای سرچله باشد سرچله ها را دسته دسته كرده (حدوداً هر هفت چله يک دسته را تشكيل می دهد) و از اين به بعد به دو روش عمل ميشود:

اول اينكه دسته ها را يكی در ميان برگردانده و روی خواب فرش قرار داده و سپس ميلگرد فلزی به نام سيخو را بين آنها قرار داده و دسته های زوج و فرد متوالی را روی سيخ و گره ميزنند.

در روش دوم ابتدا دسته های زوج و فرد را گره زده ( ميبايست ارتفاع گره ها يكسان باشد) سپس سيخو را از بين آنها عبور مي دهند (براي اينكه ارتفاع گرهها يكسان بشود داركش انگشت خود را بين دسته ها قرار داده و حلقه های ايجاد مينمايد به انداز های كه سيخو به راحتی از ميان آنها عبور كند )

فقط فرش های دستباف ممکن است نیاز به دارکشی داشته باشند.

 

آیا فقط فرش های دستباف نیاز به دارکشی و رفع کجی فرش دارند؟

دارکشی فرش یکی از مراحل فرآوری فرش دستباف پس از تولید و شستشو، جهت رفع عیوب ابعادی آن می باشد. از این رو عملیات دارکشی فقط مخصوص فرش های دستباف می باشد و فرش های ماشینی نیازی به دارکشی ندارند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
8 پاسخ
 1. فرهاد
  فرهاد گفته:

  سلام خسته نباشید میشه یه نفر سازنده دستگاه دار کشی فرش رو بهمون معرفی کنین

  پاسخ
 2. فرهاد
  فرهاد گفته:

  سلام ما قالی شویی داریم میخوایم عمل دارکشی رو هم انجام بدیم و می خوایم یه سازندش پیدا کنیم تا دستگاه برامون بسازه برا یکی از شهرای تبریز میخوایم

  پاسخ
 3. MPX
  MPX گفته:

  سلام وقت بخیر شماره فردی که دستگاه دارکشی میسازه لطف کنید برای من هم بفرستید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *